Ticaret Okulu

NASIL İHRACATÇI OLUNUR?

6.1.1996 tarih ve 22515 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İhracat Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin (e) bendine göre, ihraç edeceği mala göre ilgili ihracatçı birliğine üye olan, gerçek usulde vergiye tabi (tek vergi numarası sahibi gerçek ve tüzel kişi tacirler, esnaf ve sanatkar odalarına kayıtlı olup üretim faaliyetiyle iştigal eden esnaf ve sanatkarlar ile joint-venture (ortak yatırım) ve konsorsiyumlar ihracatçı olarak tanımlanmıştır.

İhracat işlemlerinde, 6.1.1996 tarih ve 22515 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan (96/1) sayılı İhracat Belgesine İlişkin Tebliğ uyarınca, "İhracatçı Belgesi" 15.1.1996 tarihinden itibaren uygulamadan kaldırılmış olup, bu Tebliğin yürürlüğe girmesinden itibaren ihracat faaliyetleri “Gümrük Beyannamesi” ve “Tek Vergi Numarası” çerçevesinde yürütülmektedir.

Buna göre, ihracat yapmak için ihracatçı birliğine üye olmak isteyen tacirlerden, bundan böyle ihracatçı belgesi yerine, ticaret sicil gazetesi ve tek vergi numarası sahibi olduğunu tevsik eden belgeler aranmaktadır.

İhracatçı Birliğine üye olmak isteyen esnaf ve sanatkarlardan ise, tek vergi numarası mükellefliği yanında, üretim faaliyetiyle iştigal ettiklerini Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonundan alacakları bir belge ile tevsik etmeleri aranmaktadır.

Joint-venture ve konsorsiyumlar ise, tek vergi numarası mükellefliği olduğunu tevsik eden belge ve durumlarını belirtir ortaklık sözleşmesini ihracatçı birliğine tevdi ederek üye olmaktadır.

İhracat işlemlerinde; ihracatçılar, özellik arz etmeyen ihracatta, ihracatçı birliklerine onaylattıkları gümrük beyannamesi ile birlikte ihracatın yapılacağı gümrük idarelerine müracaat edeceklerdir.

Lütfen link vererek, forum ve gruplarınızda duyurarak Ticaret Okulu hizmetlerini destekleyin...

5 yorum:

Sayenur dedi ki...

böyle bir site açtığınız için tşekkürler. birçok yararlı bilgi birarada sunulması güzel.

bunyaminer dedi ki...

çok faydalı bir site..bir çok türk firması satacak malı olmasına rağmen yol yordam bilmediğinden ya da masraftan kaçtığında ihracat yapamıyor ama umarım bu siteyle ufak ufak kendileri öğrenir ve ülkemiz ekonomisine katkı olur..ihracat bence bir memleket meselesi..tekrar teşekkürler.

Adsız dedi ki...

Gercekten böyle faydali bir site actiginiz icin sonsuz tesekkurlerimi sunuyorum murat

china-ceo dedi ki...

Firmalar rehberi daha elit yapilabilirdi. Ama dış ticaret ile ilgili tüm bilgiler mevcut. Yeni başlayan girişimciler için güzel kaynak! Kutlarım

http://www.cin-ithalat.com/

Full İndir44 dedi ki...

Malatya Haber Olarak Takip Ediyorum Sizi Başarılar Diliyorum İyi Bloglamalar.. :)